Švestka Amers

Částečně samosprašná pološvestka, patří mezi nejvýnosnější odrůdy.
Kód: 257,10
Dostupnost: připravujeme na podzim 2020, lze objednat
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost:   I. polovina září

Sklizeň:   I. polovina září

Tvar plodu:   velký, oválný

Barva plodu:   modrofialová, jemně ojíněná

Dužnina:   žlutá až oranžová, vynikající chuti

Použití:   k všestrannému využití, především na destilaci.

Opylovači:   Bluefree, Stenley

Růst: středně bujný

Odrůda částečně samosprašné pološvestky, plody jsou velké, oválné, modrofialové jemně ojíněné. Dužnina je žlutá v plné zralosti až oranžová, šťavnatá, vynikající chuti. Plody švestky Amers dozrávají v první polovině září. Patří mezi nejvýnosnější odrůdy švestek. Plodnost je brzká, velmi vysoká, pravidelná. Vhodná do všech poloh. Tolerantní k šarce, odolná mrazu.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Amers je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.