Švestka Gabrovská - kontejner

Pozdní cizosprašná pološvestka s plody dobré chuti vhodná pro přímý konzum i konzervaci. V kontejneru
Kód: 257,13
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    320 Kč

Konzumní zralost:  1. polovina září

Sklizeň:   1. polovina září

Tvar plodu:   středně velký až velký, oválný

Barva plodu:   modrá s fialovým odstínem

Dužnina:   tuhá, zelenavě žlutá až zlatožlutá, šťavnatá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Opylovači:   Stanley, Althanova, Zelená renklóda

Růst: středně bujný s kulovitou korunou

Kořenový bal: kontejner

Odrůda vyšlechtěna v Bulharsku. Kříženec odrůd Kjustendilska sliva a Montfortská. Vyžaduje teplejší oblasti a úrodné půdy s dostatkem vláhy. Plody švestky Gabrovská jsou středně velké až velké, modré s fialovým odstínem. Dužina je tuhá zelenavě žlutá až zlatožlutá, šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky. Dozrává v druhé polovině srpna od 15.8 do 31.8, plodnost je brzká, střední, pravidelná. Odolnost proti mrazu i proti šárce vysoká. Plody lze využít k přímému konzumu i ke konzervaci.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Gabrovská je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.