Švestka Grose di Felicio

Výjimečně chutná italská odrůda švestky s až 87g plody!  
Kód: 257,32
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost: konec srpna až první polovina září

Sklizeň:  konec srpna až první polovina září

Tvar plodu:  velký až velmi  velký, souměrný, 60 - 87 g

Barva plodu:   tmavě modrá s intenzivním ojíněním

Dužnina:   zlatožlutá, lehce šťavnatá, výborná

Opylovači: Stanley, Čačanská Lepotica, Bluefree, Valor, President

Poloraná italská odrůda švestky (syn. Empress, Císařovna Balkánu) vzniklá zkřížením odrůd President x Emily. Růst je bujný, koruna polovzpřímená. Plodnost je pozdější, velká, někdy střídavá. Plody švestky Grosse di Felicio jsou velké až velmi velké, 60 - 87 g, po odstranění ojínění je barva tmavě modrá. Dužnina je zlatožlutá, lehce šťavnatá, chuťově velmi dobrá. Plody dozrávají koncem srpna až začátkem září. Jedná se o velmi starou odrůdu, která neklade velké nároky na řez stromu, je však náročná na výběr stanoviště. To vyžaduje chráněné, půdu úrodnou, dostatečně zásobenou živinami. Odrůda je cizosprašná, proto potřebuje opylovače. Vhodnými jsou například Stanley, Čačanská Lepotica, Bluefree, Valor, President.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.